Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Roldgold Development Sp. z o.o.

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Koszty budowy domu systemem gospodarczym kontra profesjonalna firma budowlana

Autor: Roldgold Development Sp. z o.o., publikacja: 2013-01-22

Kiedy zaczynamy rozważać opcję budowy własnego domu i przechodzimy do kosztów takowej, pojawia się zawsze pytanie: Ile to mnie będzie kosztowało? Potoczna opinia jest taka, że budowa tzw. Systemem gospodarczym jest tańsza niż zatrudnienie profesjonalnej firmy. Jak wiele tego typu mitów i ten nie jest prawdziwy.

Na czym warto, a na czym nie warto oszczędzać

Posiadając kilkunastoletnie doświadczenie w budowie domów jednorodzinnych, z całym przekonaniem mogę stwierdzić, że jeśli budowa ma trwać taki sam okres czasu, a więc krótko, to system gospodarczy dla Inwestora jest znacznie droższy.

Dlaczego? Przede wszystkim marża osiągana na budowie przez profesjonalną firmę budowlaną jest niższa niż upusty jakie posiada ona przy zakupywaniu materiałów, jak również z powodu niższych kosztów pracowniczych jakie posiada. Ponadto może ona zaproponować konkurencyjne ceny z uwagi na dywersyfikację zakupów materiałowych jakie poczynią, gdyż zazwyczaj prowadzi minimum kilka budów. Koszt transportu, dostaw, kierownika budowy, ekip budowlanych jest dzielony na kilka jednocześnie realizowanych inwestycji.

Należy jednak zauważyć, że taka zależność zachodzi tylko przy firmach które dysponują odpowiednim potencjałem, pozwalającym prowadzić kilka, czy nawet kilkanaście inwestycji jednocześnie. Prowadzi to do z pozoru paradoksalnej sytuacji, że budowa przez tzw. „ekipę” która zazwyczaj buduje tylko jeden budynek w tym samym czasie, jest droższa, niż budowa prowadzona przez większą, bardziej profesjonalną firmę, mogącą dzielić koszty stałe na wiele budów. Inwestorzy zatem, często błędnie zakładają, że im gorsza firma, im mniej profesjonalna, lub całkowity jej brak, tym koszty niższe. Nic bardziej mylnego, najniższą ceną przy jednocześnie najwyższej jakości i terminowości zapewni tylko firma z odpowiednim potencjałem i zapleczem.

Postaw na gwarancję

Kolejną sprawą jest rękojmia i gwarancja za wykonane prace. Takie pojęcie oczywiście nie istnieje przy budowie systemem gospodarczym, również budowa prowadzona przez niewielkie „ekipy” często nie posiadające osobowości prawnej, czyli wykonujące prace „na czarno”, nie wystawiają żadnych gwarancji na wykonane prace. A prawda jest taka, że w 90% wypadków w terminie roku od odbioru lokalu należy wykonać jakieś poprawki. To standard, gdyż budynek osiada i pojawiają się naprężenia które skutkują pęknięciami. Duża firma bierze to pod uwagę i pozostawia sobie odpowiedni bufor.

Duże, profesjonalne firmy działają na zasadach rynkowych, zazwyczaj zawierana jest wiążąca obie strony umowa, określająca terminy, płatności, cenę, warunki gwarancji i rękojmi. Zawarcie takiej umowy gwarantuje Inwestorowi, że zabudżetowany przez niego koszt budowy nie wzrośnie, a w przypadku opóźnień w budowie będzie miał prawo do odpowiedniego zadośćuczynienia. Rzecz jasna takiego komfortu nie zapewnia system gospodarczy i „ekipowy”.

Inne aspekty prawne

Pozostaje również kwestia bezpieczeństwa i aspektów prawnych. Wypadki na budowach się zdarzają i w takim wypadku zawsze ktoś jest pociągany do odpowiedzialności, odpowiednie służby sprawdzają czy budowa była właściwie zabezpieczona, czy był inspektor BHP, czy pracownicy posiadali odzież ochronną, czy chodzili w kaskach. Takie zabezpieczenia oferuje tylko duża firma.


Podsumowanie

Reasumując, przymierzając się do budowy własnego domu, warto skorzystać z opcji wyceny sporządzanej przez profesjonalną firmę, gdyż w zdecydowanej większości przypadków jest to najtańszy i najszybszy, a jednocześnie dający największe poczucie bezpieczeństwa sposób na wybudowanie własnego domu.



Opracowano:
Roland Kucharski
Roldgold Development Sp. z o.o.

Inne usługi lub produkty - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 642 312 Wykonawców i Dostawców najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: